Ülkemizde 2012 yılında yayınlanan Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği  ile tüm bireysel ve tüzel kişilere kendi tükettiği elektriği üretme hakkı tanınmıştır. Özellikle bireylerin en kolay kullanabileceği üretim kaynağı Güneş Enerjisi Sistemleridir. Yayınlanan yönetmelikle öncelikle  bireylerin ve tüzel kişilerin elektrik enerjilerini üretip bunu kendi öztüketimlerinde kullanarak hem hatlarda oluşan kayıpların önüne geçmek, hem de ülkemizin enerjide ki dışa bağımlılığını azaltmaktır.

     2019 yılında yayınlanan güncel yönetmelikle özellikle  çatılara kurulacak Güneş Enerjisi Santrallerinin önü açılmıştır. Bu yönetmelikle fabrika alanlarında , otellerde, hayvan çiftliklerinde , soğuk hava tesislerinde ,endüstriyel çatılarda , otellerde , evlerde elektrik üretilerek tasarruf sağlanabilir.

Öz-Tüketim

Güneş Enerjisi ile ürettiğiniz elektriğin şebekeye hiç verilmeden direkt kendi sisteminizde kullanılmasına Öztüketim denir

Evinizin ,fabrikanızın ya da herhangi bir çatı alanınıza kurulumunu yapacağınız Güneş Panelleri elektrik üretmenizi sağlar. Üretilen bu elektriği tüketiminiz var ise kullanabilir, tüketiminiz yok ise şebekeye verebilirsiniz.

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Aylık Mahsuplaşma Nedir ?

Güneş Enerjisi Sistemleri mantıken gece elektrik üretimi yapamaz buna rağmen bizler elektrik tüketimlerimizin çoğunu akşam saatlerinde yaparız. Bununla birlikte Güneş Enerji Sisteminin üretim yaptığı gündüz saatlerinde ise genel olarak tüketim oranımız minumumdadır. Peki bu durumun elde ettiğimiz kazanca olumsuz bir etkisi var mıdır ?

Mahsuplaşma sistemi fazla üreterek elektrik şebekesine verdiğimiz elektrik ile ihtiyaç oluştuğu için şebekeden aldığımız elektriğin parasal değerinin birbirini dengelemesidir.

Yönetmelik Maddelerine Göre ;

 • Güneş Enerjisi ile Fazla Üretilerek Elektrik Şebekesine verilen elektrik saatlik bazda tespit edilir
 • Üretimin yetersiz kaldığı ya da üretimin olmadığı anlarda (gece vakti v.b.) şebekeden alınan elektrik saatlik bazda tespit edilir
 • Şebekeden alınan ve şebekeye verilen tüm bu elektrik miktarları aylık bazda bir araya getirilerek buna göre elektrik faturası oluşturulur.
 • Uygun Aboneliklerin aylık bazda fazla ürettiği elektrik 10 yıl süre ile satın alınır.

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Aylık Mahsuplaşma işlemi genel hatları ile bu şekilde yapılır. Aylık Mahsuplaşma sayesinde örnek olarak fabrikanızın kapalı olduğu Pazar Günleri üretilen elektriği Pazartesi günü çalışma esnasında kullanarak tasarruf edebilirsiniz.

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Aylık Mahsuplaşma yöntemi sayesinde gündüz üretttiğiniz fazla elektrik boşa gitmez fazla üretiminizden gelir elde edebilirsiniz. Esasen Güneş Enerji   Sistemlerinin dünyada desteklenmesinin en büyük amacı elektriğin üretildiği yerde tüketilmesini sağlamaktır. Öztüketim&Mahsuplaşma ve fazla elektriği satma yoluyla da bireysel tüketicilere bu sistem çekici hale getirilmiştir.

 

On Grid Uygulamaları 3 Ana Başlıkta Sıralıyabiliriz

 • Aylık Mahsuplaşma
  1. Tüketim tesisi ile aynı ölçüm noktasında olan, kurulu gücü bağlantı anlaşması sözleşme gücü ile sınırlıdır. Çatı yada bina cephesine kuracağınız güneş enerjinin toplam gücü sözleşme gücünüz ile sınırlandırılmıştır.
  2. Her ay üretmiş olduğunuz toplam enerji miktarından, yaptığınız gündüz ve gece tüketiminiz mahsuplaştırılır. Fazla üretilen enerji tarafınıza alacak olarak faturalandırılacaktır.
 • Öztüketim-Aylık Mahsuplaşma
  1. Tüketim tesisi ile aynı ölçüm noktasında olan, kurulu gücü bağlantı anlaşması sözleşme gücü ile sınırlı değildir. Öztüketiminiz ve çatı ve cephe alanına ihtiyacınıza göre hesap yapılarak yeterli kurulum yapılır.
  2. Her ay üretmiş olduğunuz toplam enerji miktarından, yaptığınız gündüz ve gece tüketiminiz mahsuplaştırılır . İlgili döneme ilişkin fazla üretilen enerjinin görevli tedarik şirketi tarafından üretilerek sisteme verilmiş olduğu kabul edilerek bu enerji ile ilgili olarak piyasa işletmecisi ve görevli tedarik şirketi tarafından herhangi bir ödeme yapılmaz ve bu kapsamda sisteme verilen enerji YEKDEM’e bedelsiz katkı olarak dikkate alınır.
 • Öztüketim
  1. Tüketim tesisi ile aynı ölçüm noktasında olan, kurulu gücü bağlantı anlaşması sözleşme gücü ile sınırlı değildir. Öztüketiminiz ve çatı ve cephe alanına ihtiyacınıza göre hesap yapılarak yeterli kurulum yapılır.
  2. Bu sistemde ; gündüz tükettiğiniz enerjiyi güneşten ; gece tükettiğiniz enerjiyi mevcut şebekeden karşılıyorsunuz. Kısaca öztüketimde mahsuplaştırma yoktur. İlgili döneme ilişkin fazla üretilen enerjinin görevli tedarik şirketi tarafından üretilerek sisteme verilmiş olduğu kabul edilerek bu enerji ile ilgili olarak piyasa işletmecisi ve görevli tedarik şirketi tarafından herhangi bir ödeme yapılmaz ve bu kapsamda sisteme verilen enerji YEKDEM’e bedelsiz katkı olarak dikkate alınır.

Off Grid Uygulamalar

 • Şebeke Destekli Off Grid Mevcut eletrik aboneliğinin olduğu yerlerde şebeke destekli Off grid güneş enerji sistemleri yapılarak faturalarınızda tasarruf yapabilirsiniz.
 • Off Grid Elektrik şebekesinin olmadığı ; yayla evi , bağ evi, karavan vb ..gibi yerlerde uygulanan güneş enerji sistemi ile elektrik ihtiyaçlarınızı karşılıyabilirsiniz.

 

 

Fotovoltaik hücreler olarak da adlandırılan güneş pilleri, güneş ışığını doğrudan elektriğe dönüştürür. Bir fotovoltaik dizi Bir mikro hidro sistem ve güneş enerjili su ısıtma ile birleştiğinde, yenilenebilir enerji sistemleri, bina enerji gereksinimlerinin %95'ini karşılayabilmektedir.

Fotovoltaik (genellikle PV olarak kısaltılır), adını ışığın (fotonların) fotovoltaik etki olarak adlandırılan elektriğe (voltaj) dönüştürülmesi sürecinden alır. Bu fenomen ilk olarak 1954'te, güneş ışığına maruz kaldığında elektrik akımı üreten silikondan yapılmış çalışan bir güneş pili yaratan Bell Laboratories'deki bilim adamları tarafından kullanıldı. Güneş pilleri kısa süre sonra uzay uydularına ve hesap makineleri ve saatler gibi daha küçük parçalara güç sağlamak için kullanılmaya başlandı. Bugün, güneş pillerinden elde edilen elektrik, birçok bölgede maliyet açısından rekabetçi hale geldi ve elektrik şebekesine güç sağlamak için büyük ölçeklerde fotovoltaik sistemler kullanılıyor.

Silikon Güneş Pilleri

Günümüz güneş pillerinin büyük çoğunluğu silikondan yapılmıştır ve hem makul fiyatlar hem de iyi verimlilik (güneş pilinin güneş ışığını elektriğe dönüştürme hızı) sunar. Bu hücreler genellikle konut veya ticari binaların çatılarına kurulabilen veya devasa  sistemler oluşturmak için yere monte raflara yerleştirilebilen daha büyük modüller halinde birleştirilir. 

İnce Film Güneş Pilleri

Yaygın olarak kullanılan diğer bir fotovoltaik teknoloji, ince film güneş pilleri olarak bilinir, çünkü bunlar kadmiyum tellür veya bakır indiyum galyum diselenid gibi çok ince yarı iletken malzeme katmanlarından yapılmıştır. Bu hücre katmanlarının kalınlığı yalnızca birkaç mikrometre, yani bir metrenin birkaç milyonda biri kadardır. İnce film güneş pilleri esnek ve hafif olabilir, bu da onları bir askerin sırt çantası gibi taşınabilir uygulamalar için veya güneşten elektrik üreten pencereler gibi diğer ürünlerde kullanım için ideal hale getirir. Bazı ince film güneş pilleri türleri, silikon güneş pillerinin gerektirdiği üretim tekniklerinden daha az enerji gerektiren ve ölçeği büyütmesi daha kolay olan üretim tekniklerinden de yararlanır.

III-V Güneş Pilleri

Üçüncü tip fotovoltaik teknoloji, onları oluşturan elementlerden sonra adlandırılır. III-V güneş pilleri esas olarak periyodik tablonun Grup III'teki (örneğin galyum ve indiyum) ve Grup V'deki (örneğin arsenik ve antimon) elementlerden yapılır. Bu güneş pillerinin üretimi genellikle diğer teknolojilere göre çok daha pahalıdır. Ancak güneş ışığını çok daha yüksek verimlerde elektriğe dönüştürürler. Bu nedenle, bu güneş pilleri genellikle uydularda, insansız hava araçlarında ve yüksek güç-ağırlık oranı gerektiren diğer uygulamalarda kullanılır.

Yeni Nesil Güneş Pilleri

Güneş pili araştırmacıları, organik malzemelerden, kuantum noktalarından ve hibrit organik-inorganik malzemelerden (perovskit olarak da bilinir) yapılan güneş pilleri gibi birçok yeni fotovoltaik teknolojiyi de takip ediyor. Bu yeni nesil teknolojiler daha düşük maliyetler, daha fazla üretim kolaylığı veya başka faydalar sunabilir. Daha fazla araştırma, bu vaatlerin gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğini gösterecek.

Güvenilirlik ve Şebeke Entegrasyon Araştırması

Fotovoltaik araştırma, yalnızca yüksek verimli, düşük maliyetli bir güneş pili yapmaktan daha fazlasıdır. Ev sahipleri ve işletmeler, kurdukları güneş panellerinin performansının düşmeyeceğinden ve uzun yıllar güvenilir bir şekilde elektrik üretmeye devam edeceğinden emin olmalıdır. Kamu hizmetleri ve hükümet düzenleyicileri, elektrik arzı ve talebi arasındaki dikkatli dengeleme hareketini istikrarsızlaştırmadan güneş PV sistemlerinin elektrik şebekesine nasıl ekleneceğini bilmek istiyor.